Planlayıcı Kullanmanın Faydaları | Chapters

Planlayıcı Kullanmanın Faydaları

planlayıcı kullanmanın faydaları

Planlayıcı ve ajanda kullanmak kimine zor gelebilir, ancak yapmanız ve takip etmeniz gerekenleri kaçırmamanız için süper etkilidirler, neden mi? Planlayıcılar, size önemli notlarınızı yazmak, yapılacaklar listeleri oluşturmak ve hareket halindeyken fikirlerinizi not etmek için her zaman yanınızda olan bir asistandır. Söz uçar yazı kalır ve bir şeyleri yazmak, işleri halletmenin en güvenilir yoludur.

Planlayıcı Kullanmak Size Ne Yarar Sağlar?

Günlük planlayıcı kullanmak ile ilgili mutlaka bir fikiriniz vardır ancak yine de size sağlayacağı pek çok avantajı bilmiyor olabilirsiniz. Neden bir planlayıcı kullanmaya başlamanız gerektiğini sizler için bir araya getirdik.

planlayıcı neden kullanılır

  • Zamanı en iyi şekilde yönetmenize yardımcı olur: Çoğu insan yapması gerekenler ve yapmak istedikleri için asla yeterli zamanı olmadığını düşünür. Eğer sizin için de durum böyle ise, bunun nedeni muhtemelen gününüzü etkili bir şekilde planlayamamanızdır. İyi bir planlayıcı kullanıcısı olmak, her randevunuzu, etkinliği, programı ve sorumluluklarınızı planlamanızı sağlar.
  • Önemli şeylerin takibi için harika bir yoldur: Bir planlayıcı kullanmanın en önemli amacı, elbette günlük işleri, görevleri, randevuları ve notları takip etmektir. En son randevunuzun ne zaman olduğunu unutsanız da planlayıcınızda bir kaç ay geriye dönebilir ve son randevu tarihinizi görebilirsiniz. Bir arkadaşınızı veya aile üyesini en son ne zaman gördüğünüzü takip etmek için bile planlayıcınıza danışabilirsiniz.
  • Hem işte hem de evde verimliliğinizi artırır: Bu kişisel ve profesyonel yaşamınız için önemlidir. Bir çok insan üretkenliği sadece meslekleri ile ilgili olarak düşünür. Oysa evde de verimli ve üretken olmak istersiniz. Bu, temizlik ve ev organizasyonu gibi günlük rutinlerinizi veya sürekli ertelediğiniz projeler üzerinde çalışmayı içerebilir. Ne olduğuna bakılmaksızın, planlayıcılar tamamlamanız gereken her bir görevi takip etmenizi ve bir sonrakine etkili ve verimli bir şekilde geçmenizi kolaylaştırır.
  •  Sağlıklı ve fit kalmanıza yardımcıdır: Tahmin edebileceğiniz gibi, planlayıcılar çok farklı açılardan sağlıklı kalmanıza yardımcı olur. Örneğin; diyet ve egzersiz gibi rutinlerinizi takip edebilir, doktor ve diş hekimi ziyaretlerinizi planlayabilir veya açık havada geçirilecek hafta sonu programınızı planlayarak yeterli temiz hava ve D vitamini aldığınızdan emin olabilirsiniz. Ayrıca planlayıcınızı kişisel bakım rutininizi belirlemek ve ona sadık kalmak için de kullanabilirsiniz. 
  • Stres ve depresyondan uzak tutar: Bir planlayıcı kullanmanın stres ile ne alakası var diye düşünmeyin. Stresin birçok formu vardır, ancak ortak nokta bunalma hissidir. Telaşlı bir program, yerine getirilmesi gereken sorumluluklar ve hatta diyetinizi uygulayamamak bile stres yaratır. İç ve dış etkiler stres seviyenizi etkiler, ancak her şey için gerçekten zamanınız olduğunda iki ayağınız bir pabuca girmez ve kendinizi daha rahat hissedersiniz. Bir şeyi kaçırmak, geç kalmak veya geri dönmek zorunda kalmadığınızda planlayıcınız size stressiz günler sunar.
  • Yaratıcı etkinlikler için daha fazla zaman kazandırır: Bir planlayıcı kullanmanın bir başka olumlu tarafı da, tüm zorunlu işler ve sorumluluklarınız için yazılı programınıza bağlı kalmanıza yardımcı olmasıdır. Bu da hobileriniz için daha fazla zaman ayırabilmek ya da yeni bir şey deneme fırsatı anlamına gelir. Bazı insanlar, planlayıcılarını stickerlar ve çizimler ile süsleyerek planlayıcı kullanmayı başlı başına bir hobi haline getirirler.
  • Teknoloji ile aranıza mesafe koyar: Bilgisayarlar, akıllı telefonlar, saatler her tarafımızı sardı. E-postalarınıza bakmadan, sosyal medyanızı kontrol etmeden ya da dün geceden beri aldığınız mesajlara cevap vermeden önce, birkaç dakika kendinize ayırmaya ne dersiniz? Bir fincan kahve alın ve rahatlatıcı müzik dinleyin, planlayıcınızı eline alın. E-postalarınızı kontrol etmek ve cevaplamak için belirli zamanları ayırın, istediğiniz şeyleri yapmak için planlayıcınıza yeni rutinler ekleyin. Bu zamanı kendinize ayırmak, kesinlikle gününüzde bir fark yaratacaktır. 

Bir planlayıcı kullanmaya başlamadan önce, günün sonunda yapmanız gereken pek çok işi yarım bırakmış veya hiç başlamamış olursunuz. Bir planlayıcı sahibi olmak, geriye bakmak, günlük programınızda neyi planladığınızı ve hangilerini tamamlayabileceğinizi görmenin harika bir yoludur. Bir Chapters planlayıcı sahibi olarak hayatınızın ne kadar kolaylaşacağını görmek için hiçbir zaman geç değil:)


Yorum yazın

Lütfen dikkat, yorumlar yayınlanmadan önce onaylanacaktır